2021.08.16.
Az ásványi elemek az élet alap építő kövei és hogy hatékonyan tudja az élő szervezet felvenni és beépíteni ehhez kellenek a humin és fulvosavak, melyekkel szerves komplexeket képeznek, igy biológiai értéke, kémiai, és fizikai tulajdonságai meghatványozódnak az ásványi elemeknek. Mint ahogy a név is utal rá az ásványi elemek a sejtekbe bejutva valóban elemként működnek, energiát szabadítanak fel és információt közvetítenek a sejtek között (elektrolit áramlás). A huminsav és fulvosav szerves (kelát) összekapcsolódása az ásványi elemekkel a természetben történik meg az elhalt növényi biomassza lebomlásakor -Humifikáció.
youtube.com/watch?v=SgHqJ3IPl74
youtube.com/watch?v=8VeiehqMHz0&t=193s -Béky László - Dr. Csicsor János: Huminsavak, mikroelemek a táplálkozási láncban 1. rész- VIDEO LINK- KATT
Humifikáció
A növényi anyag bomlásának első fázisában képződnek a huminsavak építőkövei a nehezen lebomló vegyületekeből mint a lignin, tannin, flavonoidok stb. A növényi anyag többi része mint a proteinek, cellulóz, szénhidrátok eltávoznak a biomasszából illetve származékaik részeivé válnak a humusznak. A humifikáció későbbi fázisában a huminanyagok quinon- és karboxil csoportokkal gazdagodnak majd polimerizációs folyamatokon mennek át.
Kivétekes geológai körülmények között a folyamat vissza fordulhat, levegő és víz kerül a rétegek közé, illetve a réteg felszínre kerülhet.
Az így képződött szeneket nevezik természetesen oxidált-szeneknek, ásványtani néven "Leonardite"-nak.
A huminsav alapú termékek előállítására ezek az oxidált állapotban konzerválódott Leonardite rétegek illetve néhány tőzegfajta használhatók.
A világon nagyon kevés ilyen magas humin és fulvosav tartalmú lelőhely létezik. Az egyik legjobb minőségű Magyarországon található.